Дві платіжки, тариф на розподіл, боржники та опалювальний сезон – актуальні питання про газ
опубліковано 20 жовтня 2020 року о 16:05

Незабаром в Україні розпочинається опалювальний сезон, напередодні якого питання розрахунків за послуги з розподілу природного газу стоїть дуже гостро. Від своєчасного отримання Оператором ГРМ коштів за доставку блакитного палива залежить безперебійне та безаварійне газопостачання. Як складається ситуація з оплатою за доставку енергоресурсу у Дніпропетровській області розповість старший менеджер з продажів Кам’янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» Олександр Товмач. 

- Нагадайте, чому з цього року споживачі газу отримують два рахунки – один за газ, другий – за його розподіл?

- Щоб встигати за потребами ринку, компанія «Дніпропетровськгаз» має працювати за європейськими стандартами. Продавати газ і транспортувати його мають дві різні компанії. Так ми зможемо гарантувати прозорість нашої діяльності. Відповідно, споживачі отримують окремі рахунки за ці послуги – один від продавця газу, другий – від Оператора газорозподільчих мереж. Споживачі помилково вважають, що це додатковий платіж. Насправді, наші клієнти завжди оплачували послугу з доставки. Раніше ця сума входила до єдиного рахунку за газ. Після розділення платіжок, тариф за розподіл блакитного палива став фіксованим протягом року.

- Як розраховується вартість доставки газу та який тариф за послугу для жителів Дніпропетровщини?

- Тариф на розподіл природного газу затверджує НКРЕКП. З 1 липня 2020 року за рішенням держрегулятора тариф на доставку газу для АТ «Дніпропетровськгаз» складає 1 гривню 37 копійок за 1 кубометр газу.

Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягів фактичного споживання протягом минулого «газового року». Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума об’єму газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Таким чином, отримуємо вартість доставки газу на місяць. Систему нарахування плати за розподіл газу рівними частинами впродовж року було створено в інтересах споживачів: це дозволяє зменшити фінансове навантаження в осінньо-зимовий період.

- Чому споживачі повинні сплачувати за доставку газу, виходячи із об’ємів спожитого газу за минулий рік?

- Тому що споживачі самостійно не можуть спрогнозувати об’єм споживання на наступний рік, а АТ «Дніпропетровськгаз» працює за принципом замовленої потужності. Тобто, для того щоб компанія могла підтримувати належний тиск у газорозподільній системі протягом усього року, нам необхідно розуміти, у який період яка кількість газу буде використана нашими споживачами.  Таку формулу розрахунку встановив державний регулятор. По-іншому затвердити справедливий та фіксований тариф на рік неможливо. Якщо споживач цього року використовуватиме менше газу, то у наступному році доставка газу буде для нього дешевшою.

- У чому полягає послуга розподілу газу? Чому споживачі повинні сплачувати за доставку, хоча самостійно прокладали труби до своїх помешкань? 

Оплата за послуги Оператору ГРМ – це не «гроші за труби», а життєво необхідний обсяг фінансування, який спрямовується на повноцінну роботу аварійно-диспетчерської служби «104», також ми щоденно контролюємо та підтримуємо робочий тиск в системах газопостачання, захищаємо газопроводи від корозії станціями катодного захисту, проводимо комплексне технічне обстеження мереж. Усе це ми робимо для того, щоб безперебійно та безпечно доставляти газ до кожного споживача. АТ «Дніпропетровськгаз» обслуговує 18 тис км газопроводів та 606 тис побутових споживачів.

- Чи багато боржників серед клієнтів АТ «Дніпропетровськгаз»?

- «Дніпропетровськгаз» дякує усім, хто платить своєчасно, та особливо клієнтам, які вже заплатили за розподіл до кінця року. Таким чином вони зменшили фінансове навантаження для себе у майбутньому опалювальному періоді.

На сьогодні, нажаль, 58 тис жителів Дніпропетровської області впродовж 2020 року жодного разу не сплатили за розподіл газу. Боржники отримують досудові попередження, адже заборгованість за доставку газу згідно чинного законодавства після завершення карантину може стати причиною відключення від системи газопостачання. АТ «Дніпропетровськгаз» направив боржникам 292 тисячі досудових вимог. До того ж, згідно Кодексу ГРМ навіть після обмеження послуг з розподілу газу поточні нарахування будуть здійснюватись, а борг може бути примусово стягнено у судовому порядку, що призведе до додаткових фінансових витрат. Під час карантину деякі наші клієнти, напевне, хибно зрозуміли суть мораторію на відключення газу за неплатежі. Так, ми не можемо на сьогодні припиняти газопостачання за заборгованість, але після закінчення карантину питання боржників буде стояти дуже гостро.

- Чи можуть через заборгованість за доставку газу позбавити субсидії?

- Серед боржників за доставку газу є чимало отримувачів субсидій. У зв’язку з цим наші фахівці щомісяця направляють до управлінь соціального захисту населення списки клієнтів, які боргують за надані послуги більше трьох місяців. Зауважимо, що у разі несплати боргу житлова субсидія на прийдешній опалювальний період призначатись не буде.

- Чи залежить вдале проходження опалювального сезону від вчасної сплати за розподіл природного газу? 

- Регулярні та своєчасні оплати за доставку дозволяють компанії оперативно проводити ремонтні роботи на газорозподільних мережах. Опалювальний сезон – це дуже відповідальний період для АТ «Дніпропетровськгаз», адже навантаження на систему газопостачання значно збільшується. Крім того, позапланові аварійні випадки взимку повинні вирішуватися у найкоротші терміни, тому що компанія не може залишити споживачів без опалення у холоди. Сплати за тарифом – це, насамперед, інвестиції у власний комфорт, особливо під час опалювального сезону.

- Як можна сплачувати за розподіл газу дистанційно? 

- Для передачі показань лічильника, перевірки особового рахунку, здійснення оплати за послуги розподілу природного газу мешканці Дніпропетровської області  можуть обрати для себе найзручніший варіант із запропонованого переліку сервісів: скористатися «особистим кабінетом» на сайті 104.ua, мобільними додатками 104 Mobile (для Android) і 104 Mobile Light (для iOS), а також чат-ботами 7104ua у Viber та Telegram.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux