Хто має статус «дитини»? Що таке «права дитини»?
опубліковано 24 травня 2019 року о 10:00

Хто має статус «дитини»? Що таке «права дитини»? Якими нормативно-правовими актами регулюються права дитини в Україні? Які загальні права має дитина? Як змінюється об’єм прав дитини залежно від віку? На ці та інші питання надає відповіді перший заступник начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Ольга Захарова.

 

Хто має статус «дитини»? Та що таке «права дитини»?

Відповідно до законодавства України дитиною є особа віком до 18 років (до досягнення нею повноліття). Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. В свою чергу, права дитини – це ряд прав і свобод, які мають українці віком до 18 років.

 Якими нормативно-правовими актами регулюються права дитини в Україні? 

В українському законодавстві основними нормативно-правовими актами, що регулюють права дитини є – Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства», Цивільний кодекс України.

Основним міжнародним документом, який регулює це питання, є Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року. 

Як змінюється об’єм прав дитини залежно від віку?

Усі люди мають права людини просто тому, що вони — люди. Неважливо, скільки вам років, якого кольору ваша шкіра, якої ви статі, яке ваше громадянство, релігія чи будь-що інше. Усі ми — люди, і всі ми маємо права людини. Ми маємо усвідомлювати наші права та поважати права інших. Діти перебувають на особливому етапі розвитку, і тому вони мають деякі спеціальні права людини, які називаються права дитини.

Із збільшенням віку збільшується і об’єм прав дитини.

Так, вже від народження дитина має право на: ім’я; громадянство; піклування і турботу; медичну допомогу; достатнє і здорове харчування; повагу; сповідування власної релігії, право бути вислуханим, висловлення власної думки; гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

З 2 місяців до 3 років дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла.

З 3 до 6 (7)  років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в трамваях та тролейбусах.

Коли дитина досягає 6 років, у неї з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи цукерку).

З 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

В 14 років права дитини значно розширюються.В 15 років до цих прав додаються ще два права: право прийматись на роботу за згодою одного із батьків або особи, що його замінює; право отримання  першого робочого місця на строк не менше двох років.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років. З цього віку особа вже може укладати трудовий договір, навчатися водінню автомобілем, змінити своє прізвище та (або) власне ім’я) на власний розсуд, вільно самостійно виїжджати за межі України, керувати мототранспортними засобами і мотоколясками, займатися підприємницькою діяльністю, взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

В свою чергу, органи юстиції Дніпропетровщини, в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», займаються правороз’яснювальною роботою та всіляко сприяють підвищенню правової обізнаності населення. У випадку, якщо у Вас є запитання щодо роз’яснення Ваших прав, можете звернутися до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області за телефоном: (056) 371-15-90. А також, якщо Ви потребуєте консультації з питань захисту прав дітей, Ви можете звернутися на Національну дитячу "гарячу" лінію Центру «Ла Страда-Україна» за номером 0 800 500 225 або 116 111 (безкоштовно та анонімно).


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux